Haberler > Bodrumda kış sezonu açıldı

Türkiye’nin en uzun soluklu kış trofesi olan BAYK Kış Trofesi, EsenYacht sponsorluğunda, cumartesi günü yapılan tek yarış ile start aldı. Ocak ayına göre adeta bahar havası yaşanan 
Bodrum’da rüzgar yelkencileri tatmin etmese de, yeni sezonun açılış heyecanı herkesin yüzünden okunuyordu.
İlk günün sabah saatlerinde rüzgarın ‘sıfır’ olması sebebiyle, start planlanan zamanda verilemedi. 
14.30’a kadar denizde bekleyen yelkenciler tam yılmak üzereyken, rüzgar Bodrum Marina açığını doldurdu ve start hazırlıklarına başlandı. 
Komite, hiçbir talimatta yayınlanmayan bir ‘kısa rota’ uygulayacağını telsizden ekiplere bildirdi. 
Rota, Bodrum Marina açığından Tavşan Burnu’na kadar rüzgaraltı seyirde gidip, direkt finişe girmek olarak açıklandı. 
Bunun üzerine teknelerden gelen itiraz ve hoşnutsuzluk mesajları hiçbir kararı değiştirmedi ve tek kontra (apaz) rotalı yarış, saatler 14.46’yı gösterdiğinde start aldı. 
İlk finişi Arkas – Flying Box, starttan sadece 21 dakika sonra vermiş oldu ve 4 saatlik bekleyişin sonunda yarış gününü tamamlamış olarak marinaya döndü. 
Yarışta IRC A ve IRC B sınıfları ayrı ayrı start aldı. Yarış haftasına 57 tekne kayıt verdi. Önce start eden IRC A sınıflarında Arkas – Flying Box 21 dakika 43 saniyelik yarış süresiyle ilk finiş veren tekne oldu. Arkas’ın hemen arkasından Farr 40’lar Arcora – 4KMS 4RC teknesi ile Bodrum Sailing Center – Farr Away geldi. 
Finiş hattına adeta ‘yan yana’ giren teknelerden Arcora, sadece 1 saniye farkla ikinci finişi vermiş oldu. Trofe tarihinde ‘rekor’ olarak adlandırılabilecek bu ‘tek gidiş’ yarışın yapılma sebebi ise, organizasyon tarafından talimata yeni eklenen ‘gün batımından önce finişlerin tamamlanması’ kuralı oldu. Bu kuralın gerçekleşebilmesini sebep olarak gösteren yarış komitesi, bir an önce yarışı tamamlayabilmek adına kısa bir parkur uygulamayı tercih etti. 
Kimsenin anlam vermediği şey ise yarışta manevra yapmayı gerektirecek bir dönüşün olmamasıydı.
IRC A-1 sınıfının ilk finişi ise Define teknesinden geldi. 
IRC A-2 ve IRC A-3 sınıflarının ilk finişlerini ise Palmarina Sailing ve İskorpit tekneleri vermiş oldu.
Tartışmalı kısa yarışın ardından pazar günü işler yelkenciler için daha da kötü oldu. Komiteyle birlikte saat 10.00 gibi suya çıkan ekipler, saat 14.00’e kadar rüzgar bekledi. 
Ancak bu kez durum daha da çaresiz idi. Hava tahminlerinin verdiği gibi rüzgar hiç esmedi ve son start saati 14.00 geldiğinde komite yarış yapılamayacağını bildirdi. 
Bu yıl 14.’sü gerçekleşen ESENYACHT-BAYK Kış Trofesi, Ocak-Mayıs ayları arasında düzenlenecek 7 yarış haftasından oluşacak. 
Kaynak:yatvitrini
22 Ocak 2015, Perşembe