Haberler > Direğe basılan Güneş Panelleri ile kışlarken elektriksiz kalmayın.

Teknelerini kışın kullanmayıp tekne parkına alanlar ya da denizden almasa bile marinada üzerini örterek dinlendirenlerin en büyük şikayetlerinden biri elektrik ihtiyacının yeterince karşılanamayışıdır. Bazı ufak tefek cihazların, örneğin tekne sudaysa otomatik sintine pompasının çalışması için gerekli elektrik enerjişi, kışlama sırasında akülerden karşılanır ama akülerin şarj olması bu süreçte çok mümkün olmayabildiğinden bataryaların tükenmesi işten bile değildir. İşte Alman Sunware  yeni ve çok kullanışlı güneş paneleri TX-14152, kış boyunca aküleri şarj ediyor.
Özel ve kolay kullanılır donanımı sayesinde anayelken ya da folk mandarıyla basılabilen paneller güneye dönük olarak güneşi daha çok alacak şekilde konumlanıyorve teknede sürekli olarak aküleri dolu tutuyor.Mandarlarla yukarı basılıyor çünkü gölgelik tente ya da diğer aksamın üzerinde olduklarında paneller de yağan kardan nasiplerini alıyor ve kapanıyorlar.Ancak eğilimli yüzeyleriyle daha yukarı basılan ve kendi karını eritebilen bu yeni sistem, çevrenin soğuğu ile karların erimeden kalmasının önüne geçiyor.
Üniteleri mandara basın, sabitleyin ve 10 metrelik kablosunu teknenin içine alıp şarj ünitesine bağlayın. Bu kadar basit. TX-14152, 12 V 400 Ah aküler için son derece yeterli. Ünitelerin bağlantıları olan D-halkalar 500 kg yüke kadar dayanıklı. Paneller ise sadece 1,5 kilo ağırlığında. Fiyatı 349 Euro.
Kaynak:Yelken Dünyası.
14 Ocak 2015, Çarşamba