Haberler > 2014 Yılının Yelkenlisi - Inukshuk

2014 yılının süperyatından sonra 2014 yılının ödüllü yelkenli yatı Inukshuk karşınızda..
Dünya'nın en prestijli ödülünü neredeyse tüm jüri üyelerinden tam not alarak kazanan, Finlandiya’daki Baltic Yachts tersanesinde üretilen 32,64 metre uzunluğundaki Inukshuk hayalinizdeki yelkenli..
Inukshuk ödülü, mükemmel yelken performansı ile yüksek konfor seviyesi arasındaki optimal denge ile kazandı. Süper yelkenliye ödül kazandıran faktörleri araştırdığımızda daha net karşımıza çıkıyor; Alman Fers’in zarif güzelliğini ortaya çıkaran tasarım çizgileri, yelken sistemlerindeki teknolojinin en son ürünlerinin kullanılması, gövde üretimindeki yüksek standartlar ve en sonunda da Adam Lay Studio ekibinin elinden çıkan iç dekorasyon.
Inukshuk yelkenlisinin tasarımının düşünsel adımları, Adam Lay’a 2011 yılının Ağustos ayında gelen bir telefon ile başlıyor. 2012 yılının başlarında tasarımcı ile yelkenliyi sipariş eden müşterinin bir araya gelmeleri sonrasında tasarım hedefleri belirlenmişti. Yelkenli ev gibi olmayacaktı ve hiç bir iç mekanı diğerine benzemeyecekti.
''İşte o andan itibaren baskı başladı'' diyen Adam Lay; ''sözleşmeyi imzaladığımızda zor bir işe başladığımızın farkındaydık. Ne yapacağımı tam olarak bilemiyordum, masanın üstüne bir torba dolusu malzemeyi koymuş, karşısına geçmiş bakıyordum. Yatın sahibi kolunun altında bir tomar dergi ile ofise daldı. Hızla sayfaları çevirip bunlardan hiç birini beğenmediğini söyleyerek masanın üstündeki malzemelere döndü ve ahşaplar, metaller, kaba köşeli rustik taşlar... 
Bunlar esasında bizim her zaman kullandığımız malzemeler değildi, çok daha doğal ve ışıl ışıl olmayan malzemelerdi. Sonra müşterimiz bana doğallığın, dekorasyonun merkezinde yer aldığı, kendi evlerinin fotoğraflarını gösterdi. Bu görüşme sonrasında Inukshuk tasarım dili belirlenmişti; yalın güzellik. Müşterimiz ziyareti sonrasında bir kısa bir mail gönderdi. 
Özeti doğallıktı, göz kamaştırıcılıktan uzak ama bir süperyat olarak da doğal olarak teknolojinin en üst düzeyi isteniyordu.''
Sonunda bir rüya gerçek oldu ve Inukshuk denizle buluştu. Inukshuk sadece lüks bir yat değil aynı zamanda macera da demek. 
Belki de her ikisini de, en üst düzeyde yaşayabileceğiniz bir yelkenli yat. Inukshuk’daki lüks, macera ve tasarım hepsi bir uyum içinde.
 
yatvitrini.com
30 Aralık 2014, Salı

Haberin Diğer Resimleri
  • 2014 Yılının Yelkenlisi - Inukshuk
  • 2014 Yılının Yelkenlisi - Inukshuk