Haberler > Bodrumdaki yarışta bir Dragon battı

BAYK tarafından 27-28 Aralık tarihlerinde düzenlenen Dragon Yılsonu Kupası’nın ilk gününde, ikinci yarışının startından hemen sonra yarışan teknelerden biri su alarak battı. 
Kaba dalgalı denizde patlak veren kaçak havada batan teknedeki Ali Doğaner, Atiler Bağcı ve Deniz Bağcı kurtarma ekipleri tarafından denizden alındı.
Dragon sınıfını Bodrum’da düzenlenen yılın son etkinliğinde yaşanan tatsız olay büyük bir şans eseri kimseye bir şey olmadan atlatıldı. Ancak bu olay, özellikle sert havalarda can yeleği giymenin önemini bir kez daha ortaya koydu.
Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından 27-28 Aralık tarihlerinde toplam 4 yarış üzerinden planlanan BAYK Dragon Yılsonu Kupası, Karaada önlerinde kurulan parkurda başladı.
TEKNELER KAFADAN SU ALDI
20-22 knot’lık güneyli havanın yarattığı kaba dalgalı deniz, teknelerin orsa seyirde kafadan su almalarına neden oldu.
Güverteyi aşarak içeri giren suyu akülü sintine pompaları ile tahliye etmekte zorluk çeken teknelerden Arkun Demircan ve ekibinin TUR 39’u ile Mithat Önol ve ekibinin yeni aldıkları TUR Y/46’sı, su seviyesi farşların üzerine çıkınca yarıştan çekilmeyi uygun gördü.
Toplam 5 teknenin katıldığı Dragon Yılsonu Kupası’nın ilk yarışını TUR 48 ile Ali Doğaner-Atiler Bağcı-Deniz Bağcı ekibi birincilikle noktaladı. Hemen ardından günün ikinci yarışının hazırlıkları başladı.
KAÇAK HAVADA GÖZ GÖZÜ GÖRMEDİ
Ancak startla birlikte patlak veren yağışlı kaçak havada görüş bir anda 40-50 metreye kadar düştü. Bu sırada Ali Doğaner ve ekibinin kullandığı TUR 48, Karaada’nın kuzeyinde önce broşa girdi, ardından knock-down oldu. Üzerindeki balonla doğrulamayan tekne batmaya başladı.
Sahada bulunan Sahil Güvenlik 28 botu ile kurtarma botları derhal kazanın meydana geldiği bölgeye hareket etti. Başhakem yarışı durdurdu ve Komite Botu da yanlarına gitti. İçinde kimse olmayan tekne sulara gömülürken, kazazede ekibe 15 dakika sonra ilk ulaşan SG28 botu oldu.
YELKENCİLERİN DURUMU İYİ
Kaba dalgalı denizde can yelekleri ile suyun üzerinde kalmayı başaran Ali Doğaner, Atiler Bağcı ve Deniz Bağcı önce SG28’e alındı, ardından kurtarma botlarına transfer edilerek kıyıya gönderildi. Her üç yelkencinin de durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Yaşanan ve çok ucuz atlatılan bu kazadan sonra günün ikinci yarışı iptal edildi. Dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
BAYK Dragon Yılsonu Kupası’na yarın devam edilecek. Battığı yer markalanan TUR 48’in sudan çıkarılması için de havanın sakinlemesi bekleniyor. 

Kaynak: TurkSail
29 Aralık 2014, Pazartesi