Haberler > Marmaris Yat Limanı Büyükşehire Devrediliyor.

Marmaris Yat Limanı, bugün Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor. Yasa ile yetkileri kısıtlanan ilçe belediyeleri, yavaş yavaş ekonomik gelir getiren taşınmazlarını da kaybediyor. Marmaris Yat Limanı da bu kapsamda, Marmaris Belediyesi’nden Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçiyor.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü, Muğla'nın Büyükşehir olması nedeniyle ilçe belediyelerine ait limanların, 10 Temmuz'a kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne devrinin yapılması gerektiğini ilçe belediyelerine faksla duyurdu.
Marmaris Belediye Başkanı CHP'li Ali Acar, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin 10 Temmuz'a kadar Yat Limanı'nın işletmesini devralacağını belirtti. Konuyu 7 Temmuz'da belediyeye gönderilen bir faks ile öğrendiklerini belirten Acar, “Ulaştırma Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü'nce, bize gönderilen bir faksla 4 gün içerisinde devrin yapılması istendi. Devir konusunun bir zaman ve süreci olması gerekirdi. Yasa “Siz uygulamaya geçtikten şu kadar süre içinde liman işletmelerini kendi bünyenize alın” demiyor ki. Büyükşehir burayı 10 Temmuz'da aldığında nasıl bir geçiş sağlayacak? Personel, araç gereç bizim. Burada hizmeti veren oturmuş bir sistemimiz var. Hangi kadrosuyla bu sezonun ortasında, sirkülasyonun bu kadar yoğun olduğu bir ortamda Muğla Büyükşehir Belediyesi, aksama olmadan hizmet vermeye devam edebilecek? Bunlar belki çok basit konular ama gözden neden kaçıyor? Bunu neden uzlaşı içerisinde oturup konuşarak, sezon sonunda bir yapılanma içerisinde çözmüyoruz? Bu süreç içinde gelecek personeli de eğitiriz, 
gerekli bilgi ve doneleri de vererek onları hazır hale getirebiliriz. O zaman da işte bir aksama olmaz. Yöneticiler arasındaki anlaşmazlığı bölgeler çekiyor. Gerçekten çok üzücü bir durum” dedi.
Yıllık yaklaşık 4 milyon liralık gelirden olacak Marmaris Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Ali Acar, tüm hizmeti kendi personelinin verdiği için, bu kadar kısa sürede geçişin nasıl yapılacağını sordu. Acar ayrıca tek gelirlerinin ellerinden gittiğini söyleyerek tepki gösterdi.
Marmaris Yat Limanı'nın 100 bin lira harcanarak son şekline getirildiğini, prestij açısından belediye için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Acar, “Yat limanımız Türkiye'nin değil, Akdeniz'in övgüyle bahsedebileceğimiz örnek limanlarından birisi. 200 – 250 tekne kapasitesine sahip limanın yarısından fazlası mavi yolculuk için ayrılırken, diğer bölümleri de günübirlik esnaf teknelerine tahsis edildi. İnsanların yürüyüş yapabileceği ciddi bir cazibe merkezi konumunda” diye konuştu.
Yat Limanı'na ciddi yatırımlar yaptıklarını, atık sistemi koyduklarını belirten Başkan Acar, “Marmaris Belediyesi'nin buradan yılda 3-4 milyon liralık bir geliri var. Şimdi bu yasa gereği elimizden gitti. Zaten bütçeden gelen paranın yüzde 40'ını da Büyükşehir alıyor. Terminali elimizden aldılar. Su gelirimizi aldılar. Büyükşehir’e bağlanan yollar üzerindeki ilan ve reklam gelirlerini de aldılar. Otopark işletmeleri gelirleri de gitti. Biz nasıl ve neyle hizmet vereceğiz?” dedi.

Kaynak: Yatvitrini
11 Temmuz 2015, Cumartesi