Haberler > Bodrumda 82 kaçak göçmen yakalandı.

Havaların ısınmasıyla birlikte Ege kıyılarımızda kaçak göçmen akını yaşanıyor. Bodrum'da düzenlenen iki operasyonda Suriye ve Afganistan uyruklu 82 kaçak yakalandı.
Bodrum'da düzenlenen iki operasyonda Suriye ve Afganistan uyruklu 82 kaçak yakalandı.İhbar üzerine harekete geçen Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Çelebi Adası yakınlarında durdurdukları botta Suriye ve Afganistan uyruklu 45 kaçağın bulunduğunu belirledi. Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan kaçaklar, Milta Marina'daki karakola götürüldü.
9 metrelik botta 37 kaçak
Turgutreis Mahallesi Akyarlar açıklarında avlanan balıkçıların, 9 metrelik botta çok sayıda kişinin bulunduğu ihbarı üzerine sahil güvenlik ekipleri bölgeye hareket etti.
Kısa sürede bölgeye ulaşan ekipler, Suriye uyruklu 37 kaçağın bulunduğu teknenin su aldığını ve batmak üzere olduğunu tespit etti. 
Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kaçaklar, Turgutreis Sahil Güvenlik Karakoluna getirildi. Islandıkları için üşüyen kaçaklara battaniye ve yiyecek verildi.
Bot su alınca kaptanı yüzerek kaçmış
Suriye uyruklu kaçak Muhdadham Alzahar,Bodrum'dan Yunanistan'a geçmeye çalıştıkları sırada teknenin su aldığını söyledi. 
Bir süredir Türkiye'de olduğunu belirten Alzahar, "Yunanistan'a geçeceğimiz sırada bulunduğumuz bot arıza yaptı. Daha sonra su almaya başladı. Tekne kaptanı ise bottan atlayarak yüzerek kaçtı" dedi.
Kaynak:ulasimonline

15 Mayıs 2015, Cuma