Haberler > Lionel Pean, VOR 70i ile Bosphorus Cupa geliyor.

Ünlü Fransız yelkenci Lionel Pean, 28-31 Mayıs tarihleri arasında Turkcell Platinum desteğinde düzenlenecek Bosphorus Cup’a katılmak üzere yeni aldığı VOR 70 tipi SFS II’si ile İstanbul’a gelecek. 
Bu arada 30 Mayıs’ta yapılacak Boğaz yarışının ardından ekipler için The Grand Tarabya’da bir parti düzenlenecek. 
ORG Sports ve Türkiye Yelken Federasyonu işbirliğinde 28-31 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Boğazı’nda coğrafi, Caddebostan açıklarında da 4 şamandıra yarışı olmak üzere toplam 5 karşılaşmanın yapılacağı Bosphorus Cup’ta ayrıntılar netleşmeye başladı.
SFS II FRANSA’DAN YOLA ÇIKTI
Bu yıl Turkcell Platinum ana sponsorluğunda düzenlenecek Bosphorus Cup’a katılmak üzere ünlü Fransız yelkenci Lionel Pean’in yeni aldığı VOR 70 tipi SFS II adlı teknesi ile mücadeleye katılmak üzere Fransa’dan yola çıktığı ve yelken seyri ile İstanbul’a geleceği öğrenildi.
Hatırlanacağı gibi, Lionel Pean’in, organizasyonun mimarı Orhan Gorbon ile birkaç yarışa birlikte katıldığı eski teknesi VOR 70 SFS, bu yılın başında refit için götürüldüğü Monaco’daki tersanede yanmış, ünlü Fransız yelkenci bunun üzerine yeni bir VOR 70 alarak adını SFS II koymuştu.
THE GRAND TARABYA’DA EKİPLER İÇİN PARTİ
Bu arada organizasyondan alınan bilgiye göre, 30 Mayıs Cumartesi günü Beşiktaş-Tarabya rotasında yapılacak Boğaz yarışının ardından The Grand Tarabya’da ekipler için özel bir parti düzenlenecek. 
Yarışı Tarabya’da tamamlayacak ekipler, ardından partiye katılmak için teknelerini İBB’nin Tarabya’daki Tekne Park’ına bağlayacaklar. Bunun için marinada gerekli alanın açılacağı ifade edildi.  
START SAATİ ERKENE ALINDI
Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ta Cumartesi günü gerçekleşecek Boğaziçi parkurundaki yarışın start saati ise erkene alındı. Daha önce 12.00 olarak ilan edilen ilk grupların start zamanı saat 11.00 olarak değiştirildi.    
İKİ YENİ SINIF AÇILDI
Öte yandan Bosphorus Cup’ın Yarış İlanı’nda da bazı değişiklikler yapıldı. En önemlisi, yarışa katılacak büyük reytingli tekneler için oluşturulan “Maxi” sınıfı. TCC’si 1.200’ün üzerinde olan tekneler, pembe flama ile bu sınıfta yer alacak. TCC’si 1.140 ile 1.199 arasında olanlar da IRC 0 grubunu oluşturacak.
Açılan bir diğer sınıf ise 50 Feet üzerindeki tekneleri kapsayacak Super Yacht Gezi Sınıfı.
30 Mayıs Cumartesi günü Boğaz yarışı dışında yapılacak bir diğer coğrafi rotalı mücadeleye katılacak bu sınıftaki teknelerden IRC sertifikası istenmeyecek.
Yeni açılan Maxi ve Super Yacht Gezi Sınıfı’ndaki teknelerin yapacağı derecelerin, Bosphorus Cup genel klasmanı dışında tutulacağı öğrenildi.   
YARIŞIN BAŞHAKEMİ RIZA BAYRI
Bosphorus Cup’ı yönetecek Yarış Kurulu ve Uluslararası Jüri üyeleri de açıklandı.
Yarışta Başhakemlik görevini Bodrum yarışlarından tanıdığımız Rıza Bayrı yapacak. Yardımcılığını ise 2014 Bosphorus Cup’ı yöneten Ufuk Gürün üstlenecek.
Kadro şöyle:
Başhakem: Ahmet Rıza Bayrı (Milli / Muğla)
Başhakem Yardımcısı: Ufuk Gürün (Milli / İstanbul)
Start&Finiş: Filiz Bayrı (İl / Muğla)
Start&Finiş: Dilara Kol (Aday / İstanbul)
Parkur: Baran Edige (İl / İstanbul)
Parkur: Tuğrul Kaçalay (İl / İstanbul)
1. NO: Gökhan Veziroğlu (İl / İstanbul)
1. NO: Nejat Baykurt (İl / İstanbul)
Sekreter: Selmin Toysal (Milli / İstanbul)
Yardımcı Personel: Ceren Yıldız
Uluslararası Jüri Başkanı: Nino Shmueli (IJ-IRO / ISR)
Uluslararası Jüri Başkan Yardımcısı: İlker Bayındır (IJ / TUR)
      Miroslav Bjelajac (IJ / CRO)
      Mike Short (IJ / GBR)
      Selma Uca (NJ / TUR)
PROGRAM
27 Mayıs Çarşamba: Teknik Toplantı ve Açılış Partisi (Kalamış)
28 Mayıs Perşembe: Antrenman Yarışı (Caddebostan)
29 Mayıs Cuma: 2 Şamandıra Yarışı (Caddebostan) 
30 Mayıs Cumartesi: Boğaz Yarışı (Beşiktaş – Tarabya), VIP Parti (The Grand Tarabya)
31 Mayıs Pazar: 2 Şamandıra Yarışı (Caddebostan) ve Yelkenciler Partisi
2 Haziran Salı: Ödül Töreni (İstinye Park)
Kaynak: TurkSail
14 Mayıs 2015, Perşembe