Haberler > Bozburun Deniz Hudut Kapısı yeniden açılıyor.

Muğla'nın CHP'li Marmaris Belediye BaşkanıAli Acar, Bozburun Mahallesi'ndeki, geçen sezon kapatılan deniz hudut kapısının 15 güne kadar yeniden açılacağı söyledi. Yunanistan'ın Sömbeki (Simi) Adası Belediye Başkanı Elefterias Papakalodoukas, CHP'li MarmarisBelediye Başkanı Ali Acar'ı makamında ziyaret etti. Geçen sezonunda kapalı kalan BozburunDeniz Hudut Kapısı'nın her iki ülkeye turizm açısından büyük zarar verdiğini belirten konuk belediye başkanı Papakalodoukas, yeniden açılması için destek istedi. Gümrüğün kapatılması nedeniyle bir sezonda kendileri gelen yaklaşık 2 bin Türk teknesinden olduklarını aktaran Papakalodoukas, "Simi'ye gelmek isteyen teknelerin gümrük işlemlerini Datça veya Marmaris'te yapmak çok zor oluyor. Bozburun bunu kolaylaştırıcı bir nokta. Bu nedenle Bozburun ve Simi'nin karşılıklı çalışarak turist alıp vermesi en kolay yol" dedi. 15 yıldır Marmaris'e geldiğini belirten Papakalodoukas, "Her geldiğimde de Marmlaris'te pek çok şeyin değişmiş olduğunu görüyorum. Ama tek değişmeyen şey belediye başkanı Ali Acar. Kendisinden Bozburun'daki gümrük kapısının geleceğiyle de ilgili bilgi almak için gelmiştim. Kapının yakında tekrar açılacağını öğrenince mutlu oldum" dedi.
"ORTAK SIKINTIMIZI YABANCI UYRUKLU KAÇAKLAR"
Her iki tarafı da ilgilendiren yabancı uyruklu kaçaklarla ilgili soruna da değinen Papakalodoukas, günde ortalama 150 kişinin kaçak yollarla Sömbeki Adası'na girdiğine dikkati çekti. Bu konuyla ilgili olarak Datça ve Marmaris'in kaymakamlarıyla da görüştüğünü de vurgulayan Papakalodoukas, "Ortak sorunumuz yabancı uyruklu kaçaklar. Özellikle de Suriyeliler. Geçen yıl bizim adalara 3 bin yabancı uyruklu kaçak geldi. Şu anda da adaya günde ortalama 150 kaçak geliyor. Bunun önünü nasıl keseriz, daha sıkı nasıl önlem alırız, bizim ne gibi yardımlarımız olabilir, konuşmak istedim. Görüşmeler faydalı oldu. Her gelişimde bana gösterilen misafirperverliğe de ayrıca teşekkür ederim. Buradaki yetkilileri ben de Simi'de misafir etmek isterim" diye konuştu.
"TURİZM PASTASINDAN BİRLİKTE YARARLANMALIYIZ"
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da Yunanistan ile Ege'nin iki yakasındaki ülkeler olarak turizm zincirinin birer halkası olduklarını belirtip, "Turizm pastasından birlikte yararlanmalıyız. Turizm sektörü çok canlı ve hareketli bir sektör ve ayrı bir dünyadır. Bunun avantajını kullanmak lazım. Meslektaşım da bizim bölgeye her gelişinde ziyaret eder. Birlikte görüşmelerimiz olur. Hatta artık onları da kendi bölgemiz içinde gördüğümüzden EMİTT Fuarları'na davet edip, kendi standımızda yer verdik. BozburunDeniz Hudut Kapısı'nın açılması iki taraf için de önemli. Maalesef geçen sene açık söylemek gerekirse tüm şartlarına 'evet' dememize rağmen Gümrük ve Ticaret Bakanlığıkasıtlı olarak, politik nedenlerle kapının açılmasına izin vermedi. Her ne kadar geçen seneki bu davranışlarına karşılık kırgınlığımız olsa da eksikleri giderip, kapının 15 güne kadar açıp, sezona yetiştireceğiz" diye konuştu.
Yunanistan'ın Sömbeki Adası'na 9 millik mesafe ile en yakın kara parçası olanBozburun'da 16 Nisan 2010 tarihinde hizmete giren Deniz Hudut Kapısı 2014 yılında iseAkdeniz Gümrük ve Ticaret Müdürlüğünce kapatılmıştı. Resmi kayıtlara göre BozburunDeniz Hudut Kapısı, kapatılmadan önceki 1 Mayıs - 19 Eylül tarihleri arasında 1443'ü yabancı bayraklı olmak üzere toplam 2 bin 880 tekne işlem yaptırmıştı. Bu kapıdanBozburun'a 16 bin 569 yolcu gelmişti.


Kaynak:virahaber
6 Nisan 2015, Pazartesi