Haberler > Yarış Teknesinden Farksız Feribot Geliştiriliyor.

Çoğu Feribot, sunduğu rahatlığa rağmen kirli bir makinedir. Örneğin bir hızlı feribot günde ortalama 6,600galon, yani neredeyse 25,000 litre yakıt tüketebilir.

Bunu San Francisco Körfezi gibi yoğun bir suyolundaki yolcu gemilerinin sayısıyla çarparsanız çok miktarda azotun boşa harcandığı ortaya çıkıyor. Napa, Californiya kökenli bir şirket olan Wind + Wing Technologies(WWT) bu tüketimi %40’a varan oranda azaltılabileceğini iddia ediyor. WWT doğada çok miktarda bulunan ücretsiz bir kaynaktan,  yani rüzgardan faydalanan bir feribot geliştiriyor. 
 
Tümüyle motor gücüne bel bağlamak yerine, özel tasarımlı katamaranlar en son Amerika Kupası tekne yarışlarındaki gibi dikey, karbon fiber “kanat yelken” sistemiyle donatılacak. Elektrikli ya da temiz dizel motoruyla bir araya getirilen, güneş gücüyle çalışan kanatlar, rüzgarı yakalamak için otomatikman yer değiştiriyor. 

Geleneksel kumaş yelkenlerin aksine bu yelkenleri kullanmak için hiçbir uzmanlık gerekmiyor. Bu durum bugüne kadar rüzgar gücüyle ticari taşımacılığın önündeki en  büyük engeldi. Özel yapım gemilerin her biri 149 yolcu taşıyacak ve 500 kişi taşıyacak biçimde ölçeklendirilebilecek. Bir çift kanat için 2 milyon dolar hiç ucuz değilse de WWT bunların sağlanan yakıt tasarrufuyla kendilerini iki yılda amorti edeceğini söylüyor. Şirket 13 metrelik bir prototip tekne üzerinde deneyleri yapmış bile ve şu an San Francisco ile Treasure Adası arası hatlarda kullanım için özel ve kamu sektörü yatırımcılarıyla görüşüyor. Proje 2020’ye kadar hayata geçirilebilir. 
1. Kanat: Her bir kanat 1,7 ton ağırlıkta ve tekneye serbestçe dönen 22,5 metrelik bir omurganın üstüne inşa edilmiş. 3 adet mikrofon rüzgarın ses sinyallerini ölçüyor. Bir bilgisayar bunu analiz ederek rüzgarın yönünü anlıyor.

2. Flaplar: Gerçek zamanlı rüzgar yönü hesabına göre bir aktüatör kanadın üstündeki ince parçayı 15 derece hareket ettiriyor. Bu eylem, flapın kanadı hareket ettirmesini sağlayarak feribota itki sağlıyor ve tekne ilerliyor.

3. Karşı Ağırlık: 90 kiloluk bir kurşun sütunun kanadın ağırlığını dengeleyerek rüzgar yönündeki en küçük değişimler karşısında bile hassas olmasını sağlıyor. 

4. Güneş Pili: 0,8 metrekarelik bir fotovoltaik hücre; rüzgar algılayıcısını, kanat denetimlerini, GPS’i ve iletişim araçlarını çalıştırmak üzere 50 watt civarı güç üretiyor. 

5. Bölme: Geleneksel yelkenlilerin aksine bu feribotların katamaran boyunca uzanan bir dahili bölmeye ihtiyaç var. Bu, kanatların tekneye bindirdiği ve 32,5 tonu bulabilen kuvveti iki gövde arasında bölüştürerek stabilite sağlıyor. Popular Science Dergisi


Kaynak:aktueldeniz
4 Nisan 2015, Cumartesi

Haberin Diğer Resimleri
  • Yarış Teknesinden Farksız Feribot Geliştiriliyor.
  • Yarış Teknesinden Farksız Feribot Geliştiriliyor.