Haberler > Deniz Kenti İzmirde Önemli Bir Proje

Denizciler önerdi, "Teknepark"
DENİZ kenti olmasına rağmen denizcilik kültürünün yeterince yerleşik olmadığı İzmir’de önemli bir proje geliştirildi.
Piri Reis Denizcilik Derneği, Büyükşehir Belediyesi’ne proje sunarak kişisel deniz ulaşımının sadece lüks yatlarla değil, uygun fiyatlı yelkenlilerle de yapılabileceğini, ancak buna marinaların pahalılığı ve park sorununun engel olduğunu dile getirdi. Dernek Başkanı Hasan Ceylan, “Teknepark Projesi hayata geçerse yelkenli fiyatları ucuzlayacak, yelken orta direğin ulaşım aracı haline gelebilecek” dedi. 2001 yılında “Denizler Yaşanmalı, Denizler Yaşamalı” sloganı ile amatör denizciliği geliştirmek amacıyla kurulan derneğin başkanı Ceylan, projeden umutlu olduklarını, kentin denizle buluşmasına önemli katkı sağlayacağına inandıklarını vurguladı.

MARİNA SORUNU VAR
Pasaport İskelesi’nin karşısında bulunan dernek binasından yıllardır İzmir Körfezi’nin fotoğraflarını çektiğini anlatan Ceylan, şu ana kadar sadece 1 yelkenli fotoğrafı yakalayabildiğini söyledi. Körfezi sadece lüks yatların değil, uygun fiyatlı yelkenlerin de süsleyebileceğini söyleyen Ceylan, yelkenli sahiplerinin marinaların pahalılığı ve park sorunu yüzünden deniz ulaşımından kaçındığını belirtti.

BIR BETON RAMPA
Ceylan, “Teknepark projemiz İzmir’de kıyıda pilot bölgeler oluşturarak sadece bir araç ile ufak yelkenlilerin denize salınmasını ve yelkenlilerin o bölgede barınmasını öngörüyor. İnciraltı Kent Ormanı, Bayraklı Sahili, Meles Deltası gibi çok uygun alanlar var. Ayrıca projenin hayata geçmesi için sadece beton rampa yapılması yeterli olacak” dedi.
5 bin TL’ye yelkenli bulunur.
Yıllık marina kiralarının en az 4 bin TL olduğunu hatırlatan Ceylan, “Belediye deniz yakını otapark alanlarının bir kısmında Teknepark açarsa bundan 5 sektör de ekmek yiyecek. Tekne İmalatçıları adeta sinek avlıyor, Teknepark projesi ile vatandaş yelken alımına yönelerek sektörde uygun teknelerin de yapılmasına katkı koyacak. Öte yandan 5 bin TL’ye de bir yelkenli bulanabiliyor. Proje ile daha da ucuzlayabilir. İyi bir üretim stratejisi ile fiyatlar düşecek. Bugün nasıl bir otomobil sadece zenginlere ait ulaşım aracı değilse, yelkenli de orta direğin ulaşım aracı haline gelebilir” diye konuştu.

Kaynak:DenizHaber
16 Mart 2015, Pazartesi