Haberler > İstanbulda yatlar için Sezona Merhaba yarışı.

İstanbul’daki yat filosu 2015’in ilk yarışına bu hafta sonu yelken basacak. 
İstanbul Yelken Kulübü tarafından Deniz Harp Okulu işbirliğinde düzenlenen Çanakkale Zafer Kupası 100. Yıl yarışları 14-15 Mart tarihlerinde İstanbul-Tuzla arasında iki etap halinde gerçekleşecek. Filo, geceyi Deniz Harp Okulu limanında geçirecek.
Bodrum, Marmaris ve İzmir’den sonra İstanbul’daki yat yarışları bu hafta sonu yapılacak “Çanakkale Zafer Kupası 100. Yıl” ile başlayacak.
IRC0, IRC1, IRC2, IRC3, IRC4 ve Gezgin sınıflarına açık olarak gerçekleşecek yarışta ilk etap İstanbul Yelken Kulübü önünden 14 Mart Cumartesi günü verilecek startla başlayıp, Tuzla Deniz Harp Okulu’nda sona erecek.
10 dakika uyarısıyla ilk start düdüğü saat 10.00’da IRC4 ve Gezgin sınıfları için çalacak. IRC0-1-2 ve 3’ler ise 10.10’da rotalarına yelken basacak.
1. ETAP ROTASI
13 Mart Cuma günü saat 15.00’a kadar kayıtların kabul edileceği Çanakkale Zafer Kupası 100. Yıl Yat Yarışı’nın ilk etabında IRC0-1-2 ve 3’lerin yaklaşık 23 deniz mili mesafeli rotaları şöyle:
Start- Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) iskelede-Büyükada Sığlık Çakarı ile Burgazada Sancakta- Heybeliada, Balıkçı Adası ve Tuzla Hayırsız Ada iskelede-Finiş.
IRC4 ve Gezgin sınıfları ise yaklaşık 17 deniz mili mesafeli şu rotayı izleyecek:
Start-Fenerbahçe Sığlık Çakarı(Digavsing) -Tuzla Hayırsız Ada İskelede-Finiş. 

ALTERNATİF ROTA
Hava koşullarına göre Yarış Komitesi Alternatif Rota uygulaması yapabilecek. 
Pembe flama tokada gösterildiği takdirde tüm sınıflar startın ardından Fenerbahçe Sığlık çakarını (Digavsing) ve Tuzla Hayırsız Ada’yı iskelelerinde bırakıp DHO önünde finiş yapacak. Rota mesafesi yaklaşık 17 DM.
İlk etapta yarışın zaman sınırı tüm sınıflar ve rotalarda saat 18.00’da dolacak.

2. ETAP ROTASI
Geceyi Deniz Harp Okulu limanında geçirecek filo, 15 Mart Pazar günü 2. Etabı koşmak üzere denize açılacak.
Start sıralaması ve saati ilk etapla aynı olacak. IRC0, IRC1, IRC2 ve IRC3’ler Deniz Harp Okulu Yavuz Direği açığından start ettikten sonra Tuzla Hayırsız Ada’yı Balıkçı Adası’nı, Büyükada’yı sancakta, Heybeliada’yı iskelede bıraktıktan sonra Öreke Taşı ve batısına atılacak şişme şamandırayı sancakta görerek İYK önünde finiş yapacak.
Bu grupların rota mesafesi yaklaşık 19 deniz mili.
IRC4 ve Gezgin sınıfları, 2. Etap’ta yaklaşık 17 DM mesafeli "Tuzla Hayırsız Ada sancakta- Öreke Taşı ve batısına atılacak şişme şamandıra sancakta-Finiş" rotasını izleyecek.
Alternatif Rota uygulandığı takdirde 17 DM’lik bu rota tüm sınıflar için geçerli olacak. İkinci etapta zaman sınırı 18.30 olarak belirlendi.

AKLINIZDA BULUNSUN
14 Mart Cumartesi günü yarışın ilk etabı tamamlandıktan sonra 18.00-20.00 saatlerinde İstanbul’a dönmek isteyenleri Tuzla’dan kalkan otobüsler İYK’ya bırakacak.
15 Mart Pazar sabahı ise iki otobüs Tuzla Deniz Harp Okulu’na gitmek üzere saat 07.30’da İYK önünden hareket edecek.
Geceyi Deniz Harp Okulu limanına bağlı teknelerinde geçirmek isteyen kişilerin isimlerini kayıt formu ile birlikte bildirmeleri gerekiyor. Limanda bağlı bulunan her tekne için bir mihmandar DHO öğrencisi görevlendirildi.
Limanda teknelere kıyıdan elektrik verilebilecek. Dolayısıyla teknelerde ısıtıcı kullanılması mümkün olacak. Ancak bunun için her teknede uygun adaptör bulundurulması gerekiyor.
Geçtiğimiz yıllarda Deniz Harp Okulu’na karadan gelen kişilerin nizamiyede yaşadıkları “kimlik kartı” sıkıntısını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle karadan kendi imkanları ile Deniz Harp Okulu’na gelecek olanların kimliklerini yanlarında bulundurması aynı sıkıntıların tekrar yaşanmasını engelleyebilir.


Kaynak: TurkSail
11 Mart 2015, Çarşamba