Haberler > Bodrumda uzun rota abandone ile bitti.

CFM ana sponsorluğunda düzenlenen BAYK Kış Trofesi’nin 3. Ayak ilk yarışına hakim olan “havanın oyunu”, ikinci yarışta da filonun peşini bırakmadı. Koy içinde planlanan “uzun bacaklı” şamandıra yarışında önce rota kısaltması yapıldı ama yetmedi. Ekiplerden birinin, “Pupa kolunda orsa gidiyoruz, bir yanlışlık mı var?” şeklindeki anonsu üzerine yarış abandone edildi.
21 dakikada sonuçlanan BAYK Kış Trofesi’nin ilk ayak yarışı, “atılacak”lar arasında ilk sırayı almıştı. İkinci yarışa, “kopan şamandıranın kovalanması” imzasını atarken, 3. Ayak ikinci yarışının abandone ile sonuçlanması “hesap kitap işlerinin erken başlamasına” yol açtı.
CFM ana sponsorluğunda düzenlenen BAYK Kış Trofesi’nin 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasındaki 3. Ayak mücadelesinin ilk yarışında “havanın oyunu”ndan söz etmiştik… 
İki sert tokat 56 teknelik filoda 14 teknenin terki ile sonuçlandı. IRC A-2’de MatCup (Karavida) direk kırdı, diğerleri ya donanım sorunu ya yırtılan yelken ya da “donanımı daha fazla hırpalamama” adına parkurdan çekildiler.
HAVA DÜŞÜK AMA “Y” TOKADA
İkinci günün programında koy içinde rüzgarüstü-rüzgaraltı offsetli şamandıra yarışı vardı. Havanın düşeceği tahminlerine karşın Yarış Komitesi işi sağlama aldı ve “can yeleği mecburidir” anlamına gelen “Y” kod flamasını tokada gösterdi.
Start saatine doğru Komite’den yapılan anonsta, “havanın oturması bekleniyor. Bir süre tehirde kalacağız” bilgisi verildi. Rüzgar sonunda keşişlemeye oturunca parkur kuruldu ve rüzgarüstü şamandırasının koordinatı verilerek start işlemleri başladı.
TEMASTA PROTESTO YOK TERK VAR
İlk grup 12-14 knot’lık rüzgarla start hattında yer kapmaya çalışırken ilk terk haberi Arkas-Fliying Box’tan geldi. 
Ana yelken mandarı kopan tekne, balon mandarı ile “vaziyeti kurtarmaya” çalışmıştı ancak rüzgarüstü şamandıra yakınında güçlü akıntının etkisiyle kayan Big Easy’nin “teması” sonucu kıç pulpiti de kırılınca, “şansımızı daha fazla zorlamayalım” düşüncesi ile parkurdan çekilmeye karar vermişti. Bu “temas” olayında kimsenin kimyeye protesto vermediğini de belirtelim.
Ada boğazı yönüne Bacak uzunluğu yaklaşık 3.7 deniz mili olan sosis rotanın birinci turunu tamamlayan ilk tekne Arcora 4KMS4 RC oldu. CMS, FarrFara ve BSC-Farr Away peşinden gelirken geçen süre 55 dakikayı buldu. Havanın giderek düşmesi, yarışın geleceğini de “zorlamaya” başladı. Zira IRC A gruplarının bu uzun rotada 3 turu daha vardı. IRC B ve Destek sınıfları ise ilk turu tamamladıktan sonra iki tur daha yapacaktı.
ABANDONE KARARI
Ufuk hattında beliren IRC A-0 ve A-1 grubundaki balonlu teknelerin ikinci turu tamamlamak için dönüş şamandırasına gelme süresi uzayınca Yarış Komitesi filoya “rota kısaltması” duyurdu. Bu arada hafifleyen rüzgarın yönü de değişti. 
Teknelerden biri, “Pupa kolunda orsa gidiyoruz, bir yanlışlık mı var?” diye sordu. Bu anonstan kısa bir süre sonra Yarış Komitesi, “Yarış abandone edilmiştir. Bugün başka yarış yapılmayacaktır” duyurusu ile 3. Ayak 2. Yarışı için noktayı koydu.
Ne var ki marinaya dönen teknelerden bazıları abandone kararı verildiği sırada tam start anındaki yön ve şiddetteki havayı kullanmaya başladıklarını dile getirdi. Bu da parkurun değişik yönlerinde teknelerin farklı rüzgar koşulları ile karşılaştığı anlamına geliyordu.
O andan sonra bize göre de en doğru karar “abandone” idi. Ama bir offsetli şamandıra yarışında parkurun bu denli uzun tutulması sanırız daha çok tartışma kaldırır.
CFM-BAYK Kış Trofesi 3. Ayak 1. Yarış
Toplam 7 ayaktan oluşan CFM-BAYK Kış Trofesi’nde 4. Ayak yarışları 21-22 Mart tarihlerinde yapılacak.
Kaynak: TurkSail
4 Mart 2015, Çarşamba